Kayseri Tarihi

Türkiye'nin kültür, sanat, bilim ve turizm merkezlerinden biri olan Kayseri, tarihin en eski zamanlarından beri pek çok uygarlığa beşiklik etmiş ve her dönemde önemini korumuştur. Şehrin en eski adı olan Mazaka, Roma devrine kadar devam etmiş; Roma devrinde şehre imparator şehri anlamında Kaisareia adı verilmiş; bu isim Araplarca Kaysariya şeklinde kullanılmıştır. Türkler Anadolu'yu fethettikten sonra Şehre Kayseriye adını vermişler ve bu ad, Cumhuriyet dönemiyle birlikte Kayseri şeklini almıştır.

Kayseri, her köşesi değişik uygarlıkların kalıntılarının birbiriyle kucaklaştığı Anadolu'nun en köklü ve en eski yerleşim alanlarından biridir. M.Ö. IV.binden, yani Kalkolotik (Bakırtaş) çağlardan başlayarak Asur, Hitit, Frig dönemlerinde ve Roma devri sonuna kadar bir yerleşim alanı olan Kültepe; bu uygarlıkların kalıntılarını barındıran bir açık hava müzesidir. Kayseri, bu önemli merkezin yakınında yer alan bir bölge olarak bu uygarlıkların hepsinden derin izler taşımaktadır.

1067'de Selçuklu komutanı Afşin ile Türk hakimiyetine giren Kayseri; Selçuklu Devleti, Eratna Beyliği, Dulkadiroğulları, Kadı Burhanettin, Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti dönemlerini yaşamış, başta Selçuklular olmak üzere her dönemde önemli bir Türk kültür merkezi olmuştur.

Cumhuriyet döneminde 1924 Anayasası ile il yapılan Kayseri, Ülkemizin ilk uçak fabrikasının kurulması ve ardından gelen demiryolları bağlantıları hattı, 1953'te kurulan Sümer Bez Fabrikası ve 1950'lilerde başlayan sanayi sitesi ile Türkiye'nin ilk büyük sanayi ve ticaret hamlelerine öncülük etmiştir. Günümüzde ise Kayseri ekonomik, kültürel, sağlık, eğitim, spor ve şehircilik alanında yakaladığı ivme ile Türkiye'nin en hızlı gelişen ve dikkat çeken şehirlerinin başında geliyor.

Kayseri'de Yaşam

Kayseri bir üniversiteler şehri ve ticaret merkezi olması nedeniyle sosyal yaşam alanları açısında oldukça zengin bir şehirdir. Bir çok önemli büyüklüğe sahip alış veriş merkezi, turistik ve tarihi mekânlar, gezi ve piknik alanları, tiyatro, sinema, kongre merkezleri, kütüphaneler ve müzeler bulunmaktadır.

Kayseri önemli tarihi geçmişinden dolayı oldukça fazla tarihi esere sahiptir. Bunlar kaleler, camiler, kümbetler, türbeler, medreseler, hanlar, kervansaraylar, köprüler, çeşme ve hamamlar ile kapalı çarşı başlıkları altında toplanabilmektedir.

Kayseri'de Spor

Kayseri, spor alanında bir çok imkânı sahip bir il’dir. Yaygın olarak yapılan futbol, basketbol, yüzme, binicilik spor dallarına ilave olarak Ülkemizin birçok şehrinde yapılamayan dağcılık, kayak, yamaç paraşütü, doğa turu ve trekking sporları için eşsiz güzelliğe sahip olan Erciyes, Ali dağı bulunmakta, Yahyalı ilçesindeki Kapuzbaşı Şelalelerinin devamı ırmakta ise rafting sporu yapılabilmektedir.

Kayseri'de Ekonomi

Kayseri, elverişli ulaşım ve enerji olanakları ve zengin yeraltı kaynaklarının yanı sıra sanayisi de gelişmiş illerdendir. İldeki sanayinin gelişmesindeki en önemli etken, Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak yapılan kamu yatırımlarıdır. Daha sonraki yıllarda Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması, altyapısının tamamlanması ve bölgeye ikinci derecede kalkınmada öncelikli yöre statüsü verilmesi, Kayseri’de büyük işletme sayısının çok sayıda artmasına yol açmıştır. Böylece İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl yaptırdığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” anketinde bir çok sanayi kuruluşu bu listeye girmeyi başarmaktadır.

İş Olanakları

İç Anadolu’da önemli sanayi ve ticaret merkezi olan Kayseri’de birçok gence ulusal ve uluslararası alanda tanınır hale gelen holding ve şirketlerde parlak iş fırsatları sunulmaktadır.