Kayseri Tarihi

Kayseri, İç Anadolu’da 900 bine yakın nüfusu ile büyük tarihsel geçmişe sahip bir kültür, sanayi ve ticaret merkezidir. Şehrin tarihi 4 bin yıl öncelere kadar uzansa da, asıl ününe Kapadokya bölgesinin merkezi olarak Romalılar döneminde ulaşmış, Sezar adına yeniden inşa edilerek Casseria - Kayseri adını almıştır. 11. yüzyılın sonunda Anadolu Selçukluları’nca alınan Kayseri, büyük bir kültür ve bilim merkezi olmuştur. O yıllarda Anadolu’da ilk Türk - İslam Külliyesi 1276 yılında Hunat Hatun adına Kayseri’de yapılan Hunat Camii, Medrese, Hamam ve Aşevi Külliyesi’dir. Anadolu Selçukluları döneminden başta Döner Kümbet ismi verilen anıt mezar, cami ve medrese olmak üzere çok sayıda tarihi eser, günümüze kadar ayakta kalmıştır. Ülkemizin 3. büyük tarihî kapalı çarşısı da Kayseri’de halen çarşı olarak hizmet vermektedir. Özellikle, İç Kale ve Döner Kümbet, eski volkanik Erciyes Dağı Kayseri’nin tarihi ve doğal simgeleridir.

Kayseri'de Yaşam

Kayseri bir üniversiteler şehri ve ticaret merkezi olması nedeniyle sosyal yaşam alanları açısında oldukça zengin bir şehirdir. Bir çok önemli büyüklüğe sahip alış veriş merkezi, turistik ve tarihi mekânlar, gezi ve piknik alanları, tiyatro, sinema, kongre merkezleri, kütüphaneler ve müzeler bulunmaktadır.

Kayseri önemli tarihi geçmişinden dolayı oldukça fazla tarihi esere sahiptir. Bunlar kaleler, camiler, kümbetler, türbeler, medreseler, hanlar, kervansaraylar, köprüler, çeşme ve hamamlar ile kapalı çarşı başlıkları altında toplanabilmektedir.

Kayseri'de Spor

Kayseri, spor alanında bir çok imkânı sahip bir il’dir. Yaygın olarak yapılan futbol, basketbol, yüzme, binicilik spor dallarına ilave olarak Ülkemizin birçok şehrinde yapılamayan dağcılık, kayak, yamaç paraşütü, doğa turu ve trekking sporları için eşsiz güzelliğe sahip olan Erciyes, Ali dağı bulunmakta, Yahyalı ilçesindeki Kapuzbaşı Şelalelerinin devamı ırmakta ise rafting sporu yapılabilmektedir.

Kayseri'de Ekonomi

Kayseri, elverişli ulaşım ve enerji olanakları ve zengin yeraltı kaynaklarının yanı sıra sanayisi de gelişmiş illerdendir. İldeki sanayinin gelişmesindeki en önemli etken, Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak yapılan kamu yatırımlarıdır. Daha sonraki yıllarda Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması, altyapısının tamamlanması ve bölgeye ikinci derecede kalkınmada öncelikli yöre statüsü verilmesi, Kayseri’de büyük işletme sayısının çok sayıda artmasına yol açmıştır. Böylece İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl yaptırdığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” anketinde bir çok sanayi kuruluşu bu listeye girmeyi başarmaktadır.

İş Olanakları

İç Anadolu’da önemli sanayi ve ticaret merkezi olan Kayseri’de birçok gence ulusal ve uluslararası alanda tanınır hale gelen holding ve şirketlerde parlak iş fırsatları sunulmaktadır.